Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

„Nie-Boska komedia”

Szkolne kółko teatralne z Zespołu Szkół w Lipnicy Wielkiej od czterech lat przygotowuje spektakle w oparciu o klasyczne dzieła. Do tej pory udało się przedstawić TangoAntygonę, Dziady cz. III oraz Nie-Boską komedię, co jest niemałym osiągnięciem, ponieważ działalność artystyczną uczniowie i nauczyciele muszą łączyć z codziennymi obowiązkami szkolnymi. Jednak praca nad spektaklem daje członkom tyle satysfakcji, że z wielkim zaangażowaniem przystępują do kolejnych projektów.

W tym roku już od samych wakacji pracowaliśmy nad dramatem Zygmunta Krasińskiego. Nie-Boską komedię chcieliśmy przedstawić w sposób uniwersalny, aby podkreślić żywotność klasycznych dzieł. Projekt w reżyserii Aliny Kubackiej przy nieocenionym wsparciu Jolanty Kuligi i Adama Czerwienia zyskał nową formę dzięki współczesnej muzyce – treścią wyrażającą tematy podejmowane przez autora dramatu. Uwspółcześnieniu poddano dialogi, wzbogacając je o wątki zaczerpnięte z kultury społecznej, by podkreślić nieustannie trwającą walkę klas. Całość dopełniła scenografia, która w toku akcji zmieniała się z tradycyjnej w bardziej aktualną oraz niezwykła oprawa świetlna wykonana przez Macieja Kubackę i Tomasza Kubackę.

Spektakl nie miałby finiszu na scenie Domu Ludowego w Dzień Edukacji Narodowej, gdyby nie poświęcony czas uczniów i nauczycieli w czasie wakacji. Jest to niesamowite, że młodzież chciała spotykać się systematycznie, rezygnując z wielu wakacyjnych przyjemności czy wyjazdów. W czasie prób doskonalono dialogi i grę aktorską, które wymagały przełamania wielu barier emocjonalnych i fizycznych. W celu uzyskania lepszego efektu postanowiono wprowadzić „żywą muzykę” z wykorzystaniem pianina i wiolonczeli. Całość okazała się przyjemnym doświadczeniem scenicznym, które spotkało się z wieloma przychylnymi opiniami. Tego wszystkiego nie byłoby bez znakomitych uczniów – aktorów, którzy zagrali następujące role:

Hrabia Henryk – Kacper Winczowski IId

Pankracy – Michał Lichosyt

Orcio – Stanisław Zając IId

Maria – Alina Kubacka

Leonard – Artur Olesiński IId

Dziewica – Oliwia Karkoszka IIa

Chrzestna/arystokratka/pielęgniarka – Ewelina Żegleń

Chrzestny/arystokrata – Patryk Wątorczyk

Baron – Mateusz Łowas

Ksiądz/arystokrata – Sebastian Pajkos

Rzeźnik/sługa – Kacper Moczoł

Pokojówka/ulicznica- Gosia Kramarz

Prostytutka/ulicznica – Justyna Karlak

Anioł/ulicznica – Ania Małkusiak

Ulicznica – Maja Majcia

Zmiana dekoracji – Krystian Stopiak, Łukasz Rzepiszczak i Szymon Grucel

Ćwiczenie dialogów, gry aktorskiej – Jolanta Kuliga

Scenografia – Adam Czerwień z klasą Id,

Makijaż – Kinga Kościelniak,

Oprawa techniczna – Maciej Kubacka i Tomasz Kubacka,

Zdjęcia – Paweł Pastwa.

Składam wszystkim serdeczne podziękowania, szczególnie Dyrekcji Zespołu Szkół za wspieranie przedsięwzięcia.