Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

12 - 14 IX 2012 r. - Warszawa

warszawa2012-412 września 2012 r. 38 osobowa grupa uczniów z klas IIIa, IIIc i IIc wyruszyła na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Organizatorem wyprawy była p. Zofia Lichosyt, zaś opiekunami: p. Jacek Piwowarczyk, p. Beata Mastela i p. Dominika Karkoszka. W czasie tych trzech niezapomnianych dni mieliśmy okazję podziwiać stolicę zarówno w słońcu, jak i w deszczu.
 

Pierwszego dnia udaliśmy się wraz z przewodnikiem do parku Łazienkowskiego. Spacer po parku z licznymi zabytkami klasycystycznymi sprawił, że na moment przenieśliśmy się w XVIII w., w czasy panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Po spacerze przeszliśmy do budynku Sejmu, by z galerii Sali Posiedzeń Sejmu śledzić trwające tam obradyi z bliska przyjrzeć się pracy posłów. Wykład dotyczący historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu zaprezentowany później przez pracownika Biura Korespondencji i Informacji Kancelarii Sejmu okazał się niezwykle zajmujący. Tego dnia obejrzeliśmy jeszcze dzielnicę dyplomatyczno-rządową, podziwiając jej zróżnicowanie architektoniczne.

Wieczorem siedząc w Teatrze Narodowym i oglądając sztukę pt.: „Księżniczka na opak wywrócona” podziwialiśmy kunszt aktorski Magdaleny Kożuchowskiej, Piotra Adamczyka i Ewy Konstancji Bułhak. Zdobyte autografy i zdjęcia z aktorami Teatru Narodowego długo jeszcze przypominać będą ten niepowtarzalny wieczór.

Dzień drugi obfitował w mnóstwo wrażeń. Przed południem udaliśmy się do Telewizji Polskiej. Tu zwiedziliśmy studia telewizyjne, wcieliliśmy się na chwilę w role operatorów kamer oraz odwiedziliśmy muzeum telewizji polskiej. Udało nam się wejść na plan filmowy serialu „Rodzinka.pl” i zrobić zdjęcia z głównym bohaterem tegoż serialu, a mianowicie z Tomaszem Karolakiem.

Następnie autokarem pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, które zrobiło piorunujące wrażenie na naszej młodzieży. Gra światła i dźwięków, oglądanie scen powstania przez mosiężne lornetki, słuchanie relacji świadków w słuchawkach aparatów telefonicznych, przemieszczanie się kanałami, czytanie listów kochających się ludzi, których wojna rozdzieliła, to tylko nieliczne przykłady świadczące o niepowtarzalności tej ekspozycji.

Głodni wrażeń pojechaliśmy do Centrum Nauki „Kopernik”, by zmierzyć się ze światem techniki i nauki. Mieliśmy okazję poznać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzenie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

Późnym popołudniem zwiedziliśmy Złote Tarasy, a następnie udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki na seans filmowy pt.: „Nietykalni”.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy spacerem po Starym Mieście podziwiając osobliwości ówczesnej Warszawy. Okazałe kamienice, fontanny, latarnie, marmurowe ławeczki, na których można usiąść i posłuchać utworów Chopina, to elementy na zawsze zapadające w pamięć zwiedzających. Spacerując po warszawskiej Starówce dotarliśmy do Grobu Nieznanego Żołnierza, by zobaczyć zmianę warty. A potem jeszcze kolumna Zygmunta, Katedra i Zamek Królewski….

Zmęczeni, niemniej jednak szczęśliwi i pełni wrażeń powróciliśmy nocą do naszej rodzinnej Lipnicy.

BM

Oto niektóe zdjęcia. Więcej znajdziecie w naszej galerii.